Prof.Dr.Dursun Alehan,  Çocuk Kardiyoloji, Ankara , Çocuk kardiyoloğu

Çocuklarda Göğüs Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda göğüs ağrısı birçok nedene bağlı olarak görülebilir. Göğüs duvarını oluşturan deri, kas ve iskelet sistemleri, solunum sistemi, sindirim sistemi ve  kalp-damar sistemlerine ait çeşitli nedenlerin yanı sıra psikojenik etkenler de göğüs ağrısına neden olabilmektedirler.


Bunların içinde göğüs ağrısına yol açan en sık neden kas-iskelet sistemine ait nedenlerdir. Yumuşak dokulara olan travmalar, egzersiz ile kasların spazmı ve gerilmesi, göğüs duvarındaki enfeksiyonlar bunların başlıcalarıdır.

Sindirim sistemi rahatsızlıklarından reflü, gastrit, ülser, özofajit (yemek borusu iltihabı) gibi durumlar da göğüs ağrısı şeklinde kendini gösterebilir. Ağrı yemeklerle ilişikili olabilir ve daha çok göğüs kemiğinin altında yanma şeklinde kendini gösterebilir.

Solunum sistemi hastalıklarından astım, bronşit, zatürre, akciğer zarı iltihapları gibi durumlar  göğüs ağrısına yol açabilir.

Sınav stresi, aile veya arkadaşlar arasında olan sorunlar, anksiyete ve depresyon gibi  durumlar göğüs ağrısına yol açan psikolojik nedenlerdir.


Çocuklarda özellikle ergenlik döneminde, aniden ortaya çıkan, batıcı , nefes almakla şiddeti artan, kısa sürede kendiliğinden geçip sonra tekrarlayabilen göğüs ağrıları sık olarak görülebilmektedir. Bu tür ağrılara “Prekordial catch sendromu” (masum göğüs ağrısı) denilmektedir. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu ağrılar çocuklarda bir komplikasyona yol açmaz ve zamanla azalırlar.

Kız çocuklarında ergenlik ve adet dönemlerinde meme dokusunda olan değişiklikler ve enfeksiyonlar da göğüs ağrısına yol açabilir.


Çocuklardaki göğüs ağrılarının bir kısmında herhangi bir neden bulunamamaktadır (idiyopatik göğüs ağrıları).  Bu tip göğüs ağrıları genellikle önemli bir soruna yol açmadan geçmektedir.


Sayfa Galerİsİ